Zasady Zdrowej Diety

Na początku, tytułem wprowadzenia, kilka ważnych informacji związanych z odżywianiem naszego organizmu. Na pewno znane jest Ci powiedzenie „JESTEŚ TYM CO JESZ”

Pomyśl nad tym, to nie tylko slogan ale o wiele głębsza treść, zwróć uwagę, że jedzenie to nie tylko produkty np. mięso, sery, warzywa, chleb itd ale wartości odżywcze dzięki którym nasz organizm funkcjonuje lepiej albo gorzej co przekłada się na nasze samopoczucie i wygląd zewnętrzny.

Obecnie rośnie nasza świadomość w obszarze zdrowego odżywiania i coraz więcej osób podejmuje próby wprowadzenia zasad zdrowej diety w życie ale z drugiej strony mamy z tym dużo problemów bo nie mamy odpowiedniej wiedzy i rządzą nami nawyki a dieta kojarzy się nam przeważnie z odchudzaniem!

Producenci żywności dbają o naszą podświadomość, którą kształtują przez wszech obecne Reklamy każdego dnia.

Warto się nad tym zastanowić, że smacznie nie koniecznie znaczy zdrowo! Ale można to zmienić tylko potrzeba nam trochę wiedzy i chęci skorzystania z niej w naszej kuchni.

W naszym odżywianiu króluje pojecie niedoborów i nadmiarów co przekłada się na różne nasze problemy również zdrowotne. Musisz wiedzieć, że wykorzystując półprodukty do przygotowywania posiłków i żywność przetworzoną nie mamy wpływu na to co dostarczmy do organizmu bo o tym zadecydował producent (oczywiście wszystko zgodnie z obowiązującymi normami) w naszym PORADNIKU postaramy się dostarczać takie rozwiązania, które pozwolą wprowadzić właściwy bilans do twojej diety. Na początek ogólne zasady, którymi należy się kierować! Musisz wiedzieć, że naszą dietę należy planować i świadomie dokonywać wyborów. Często niestety wyciągamy to co jest w lodówce i przygotowujemy z tego posiłek. Ważne żeby wkładać do lodówki to co jest dla nas odpowiednie.

Wszystko to co spożywamy zawiera witaminy, minerały, białko, węglowodany, tłuszcze i błonnik więc warto poznać  podział składników pokarmowych w diecie.

Zawartość białka w dziennej racji pokarmowej powinna wynosić 10-15%. Połowę z tego powinno stanowić białko zwierzęce, które jest pełnowartościowe. Jego źródłem są m.in. ryby, mięso, jaja, mleko i przetwory mleczne.

Produktami roślinnymi bogatymi w białko są nasiona roślin strączkowych (głównie fasola, groch, soja, soczewica).

Zapotrzebowanie na tłuszcze zależy od organizmu, jednak ogólnie powinny dostarczać ok. 25-30% energii. Pamiętaj, że tłuszcz spożywamy nie tylko jako dodatek np. do smażenia, ale również jako składnik wielu produktów. Bardzo korzystnie jest dodawać tłuszcz na surowo do gotowych potraw, np. oliwę z oliwek do sałatek.

Zachęcam do dużej różnorodności w przyrządzaniu potraw. Większość ludzi wykorzystuje najczęściej smażenie, a potrawy przygotowane na parze czy pieczone w folii również są bardzo smaczne. Do tak przygotowanej potrawy można dodać oliwy lub oleju rzepakowego, aby utrzymać właściwy udział tłuszczu oraz wzbogacić smak. Poza tym, po takim posiłku nie będziecie czuć się senni. Będziecie czuć się lekko, a co również ważne, odżywiając się zdrowo poprawiamy wygląd skóry a nasze ciało staje się smuklejsze.

Węglowodany powinny dostarczać ok. 50-70% energii. Głównym ich źródłem są produkty zbożowe, ziemniaki, rośliny strączkowe. W przypadku produktów zbożowych polecam spożywanie produktów pełnoziarnistych. Są one także źródłem błonnika nierozpuszczalnego, wpływającego na przemianę materii.

Węglowodany rafinowane (czekolada, cukier, cukierki) nie powinny przekraczać 15%,

Owoce i warzywa także dostarczają węglowodanów, poza tym są bogatym źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych. Dzienne spożycie warzyw i owoców w zbilansowanej diecie nie powinno być mniejsze niż 0,5kg. Pamiętajcie jednak, że większą część powinny stanowić warzywa.

To może na początek dużo informacji ale tym będziemy się kierować dostarczając nasze smaczne i zdrowe przepisy

Jeżeli jeszcze nie masz nazego PORADNIKA „Jak jeść smacznie i zdrowo” a chcesz otrzymywać Zrowe i Smaczne przepisy wpisz poniżej Swój mail i woje imię a za każdym razem otrzymasz od Nas informacje na temat kolejnego SMACZNEGO, ZDROWEGO I ODCHUDZONEGO dania

Imię: *
Email: *

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz